Blog

Spiraea Vanhouttei – Beyaz Çiçekli Keçi Sakalı Bitkisi

Spiraea vanhouttei – Beyaz Çiçekli Keçi Sakalı, diğer adıyla İspirya Çiçeği Rosaceae (Gülgiller) familyasına aittir. Anavatanı Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika olan bitkinin Türkiye’deki yayılış gösterdiği alanlar ise Ege, Marmara, Akdeniz ve Karadeniz Bölgesidir. Gösterişli formu ve çiçekleriyle yetiştirilmesi en kolay süs çalılarından birisidir. MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ Genel olarak 1-2 m boyundadır.2-3 m tepe tacına sahiptir.YaprakContinue reading “Spiraea Vanhouttei – Beyaz Çiçekli Keçi Sakalı Bitkisi”

Bahçelerde Kullanabilecek En İyi Çit Bitkileri Nelerdir?

Günümüzde insanlar kendilerini beton yığınlarından soyutlayabilmek için, imkan buldukları yerlerde doğal yaşam alanları oluşturmaya çalışmaktadır. Bu doğal yaşam alanlarını oluştururken yapraklarını dökmeyen, budamaya elverişli bitkiler bahçelerin vazgeçilmezi olmaktadır. Bitki seçiminde bitkilerin işlevsel özelliklerinin yanında, insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkileri de göz önünde bulundurularak, işlevsel ve estetik özellikleri bir arada tercih edilmeye çalışılmalıdır. Çit Bitkilerinin KullanımContinue reading “Bahçelerde Kullanabilecek En İyi Çit Bitkileri Nelerdir?”

Taç Utangaçlığı: Ağaçlar Sosyal Mesafeye Neden Dikkat Ediyor?

Ormandayken kafanızı kaldırıp gökyüzüne baktınız mı hiç? Bir dahaki gidişinizde yüksek ağaçların altındayken derince bir nefes almanızı ve gökyüzüne doğru bakmanızı öneririm. Çeşit çeşit ağaçların göklere uzanan yaprakları ve asla birbirine değmeyen tepe taçları (taç utangaçlığı) sizi de büyüleyecek. Bazen insanların bile saygı göstermeye veya korumaya zorlandığı kişisel alanın bitkiler aleminde de yer aldığını görmekContinue reading “Taç Utangaçlığı: Ağaçlar Sosyal Mesafeye Neden Dikkat Ediyor?”

Su Krizinin Çarpıcı Gerçekleri ve 25 Litre Belgeseli

Hepimiz bir şekilde “su kıtlığı” veya “su krizi” kavramlarını televizyonlardan, filmlerden, okuldan ve belgesellerden duyduk.  Fakat gerçekten yaşamın kaynağı olan ve yerine başka hiçbir şey konulamayan suyun öneminin farkında mıyız? Suyun gerçekten de sınırlı bir kaynak olduğunu unutuyor muyuz? Yakında “sudan ucuz” deyimi, suyun savaş çıkaracak kadar önemli olması nedeniyle tarih mi olacak? Bu yazımdaContinue reading “Su Krizinin Çarpıcı Gerçekleri ve 25 Litre Belgeseli”

Dünyadan En Güzel 5 Köpek Parkı Tasarımı

Gün geçtikçe görüyorum ki insanlar olarak bizler dünyanın sadece kendimize ait olduğunu düşünmeye başladık. Kendi konforumuz ve zevkimiz uğruna birçok habitatı yok ediyoruz. Her gün daha fazla ve daha büyük yapılar yapmak uğruna hayvanların da yaşam alanlarını işgal ediyoruz. Gerekirse geleceğimizi bile düşünmeden yüzlerce ağacı kesiyoruz. Kendimize de diğer canlılara da nefes alma alanı bırakmıyoruzContinue reading “Dünyadan En Güzel 5 Köpek Parkı Tasarımı”

Su Kullanım Verimliliği Üzerine: Ürdün Permakültür Projesi

Permakültür, doğal ekosistemlerin çeşitliliğine, istikrarına ve esnekliğine sahip olan tarımsal olarak üretken ekosistemlerin bilinçli tasarımı ve bakımlarının sağlanmasıdır. ÜRDÜN PERMAKÜLTÜR PROJESİ UYGULAMACISI; GEOFF LAWTON Permakültür Öğretmeni, Danışmanı ve Tasarımcısı Ürdün su kaynağı açısından dünyanın en fakir 10 ülkesinden biridir. ÜRDÜN Permakültür de, arazi uygulamalarının genellikle ilk adımı arazideki su yönetimidir. Su nereden girecek, giren suContinue reading “Su Kullanım Verimliliği Üzerine: Ürdün Permakültür Projesi”

Osmanlı’dan Günümüze: Türk Bahçe Yapıları

Türk kültüründe bahçe çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü Türklerde bahçe birçok işlevde kullanılır. Dinlenme, oturma, yemek yeme gibi günün büyük bir bölümünün geçirildiği yerlerdir. Bu yazımızda Osmanlı’dan günümüze kadar ulaşmış olan Türk bahçe yapılarını inceleyeceğiz. Türk Bahçe Yapıları Günümüzde dikey mimariyle birlikte her ne kadar bahçe kültürü hayatımızdan uzaklaşmaya başlasa da Anadolu’da hala önemliContinue reading “Osmanlı’dan Günümüze: Türk Bahçe Yapıları”

Herbaryum Nedir? Herbaryumun amaçları nelerdir?

Herbaryum Nedir? Fizyolojik ve biyolojik özelliklerini kaybetmeden kurutulup karton üzerinde muhafaza edilen bitki ya da bitki kısımlarından oluşturulan koleksiyonlara herbaryum denir. Herbaryumlar biyoloji, tıp, eczacılık ve diğer birçok konu ile ilgili çalışmalarda önemli danışma merkezi niteliğinde işlev görmektedir. Adeta bir bitki müzesi ve ham verilerin saklandığı depolandığı banka görevi vardır. Herbaryum aynı zamanda sadece bitkiContinue reading “Herbaryum Nedir? Herbaryumun amaçları nelerdir?”

“Türk Bahçeleri” İnceliklerle Dolu Mütevazı Bir Serüven

“Birkaç ağaç gölgesi, bir manzara, bir gül tomurcuğu ve bir bülbül sesi bir bahçeyi her zaman Türk bahçesi yapacaktır.” Peyzaj kimi zaman çok yeni bir söylemmiş gibi dursa da aslında cennetin varlığının bilindiği zamanlardan günümüze ulaşmış, neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir kavramdır. Bu bağlamda; ölümden sonra hayata olan inançları ve insanın görünmez köklerle toprağaContinue reading ““Türk Bahçeleri” İnceliklerle Dolu Mütevazı Bir Serüven”

Althaea officinalis – Hatmi Çiçeği Özellikleri

Günün Bitkisi: Althaea officinalis – Hatmi Çiçeği Özellikleri Yazar: Kevser Merve Baş Ebegümeciler familyasına ait olan hatmi çiçeği, ana yurdu Çin olmasına karşın günümüzde Asya ve Avrupa’nın pek çok bölgesinde doğal olarak veya kültür türleri ile yetişmektedir. Halk arasında gül hatmi, deve gülü, hire, silindir çiçeği gibi isimlerle anılır. Latince adı Althaea officinalis (Sinonim=Alcea rosea)’dır.Continue reading “Althaea officinalis – Hatmi Çiçeği Özellikleri”

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.


Follow My Blog

Get new content delivered directly to your inbox.

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: